(858) 222-8348

Emeklilik yaşı hesaplaması pek çok kişi için farklı olabiliyor. Çünkü yapılan yasal düzenlemeler geçmişi kapsamaz. Dolayısıyla sigortanızın başladığı tarih dikkate alınarak hesaplama yapılması gerekir. İlgili yasanın son durumuna göre 3 farklı emeklilik hesaplaması bulunuyor.

08.09.1999 tarihinden daha önce sigortalı olanlar, 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihi arasında sigortalı olanlar ve 30.04.2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar için “ne zaman emekli olurum” sorusunun yanıtı değişiyor.

08.09.1999 Tarihinden Önce Sigortalı Olanların Emeklilik Hesaplaması

Eğer sigortanızın başlangıç tarihi 08.09.1999 tarihinden önce ise 3600 gün şartı sizin için geçerli demektir. Sigortanızın geçerli olduğu gün sayısı 3600 olduğunda emeklilik için başvurularınızı yapabilirsiniz.

08.09.1999 – 30.04.2008 Tarihi Arasında Sigortalı Olanların Emeklilik Hesaplaması

Eğer sigortanızın başlangıç tarihi 08.09.1999 tarihinden sonra ancak 30.04.2008 tarihinden önce ise 7 bin günü doldurarak emekli olabilirler. Erkekler 7 bin günü doldurarak 60 yaşında yaş haddinden emekli olabilirken kadınlar için 58 yaş haddi sınırı olmaktadır. Bu tarihler arasında sigorta girişi yapılanlar için gün şartı ise 4500’dür.

30.04.2008 Tarihinden Sonra Sigortalı Olanların Emeklilik Hesaplaması

Sigorta başlangıcı 1 mayıs 2008 ve sonrası olanlar için koşullar biraz daha ağırlaşıyor. Erkekler 7200 günü doldurduktan sonra 60 yaşında ya da 5400 günü doldurduktan sonra 63 yaşında yaş haddinden emekli olabilirler. Kadınlar için de aynı gün sayısı geçerlidir. Bu kişiler için gün koşulu ise 5400 olarak belirlendi.

clubbily

Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzun bulunup bulunmadığını e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bilindiği gibi GSS tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için oluşturulmuş bir sigorta sistemidir. Şayet ödenmeyen borçlarınız mevcut ise yapacağınız basit bir sorgulama işlemi ile bu borçları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede sigorta haklarınızdan faydalanmak için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Neden Önemli?

Sağlık hizmetlerinden tam olarak istifade edebilmeniz için GSS prim borcunuzun bulunmuyor olması gerekir. Ancak pek çok kişi unutkanlık gibi nedenlerle prim borçlarını ödemiyor. Sağlık hizmetinden faydalanması gerektiğinde ise ödenmemiş GSS prim borçları nedeniyle problem yaşayabiliyor. Oysa sadece bir dakika içerisinde borç sorgulaması yapabilirsiniz. Bu işlem için interneti kullanmanız kafi!

Geliri asgari ücretin 3’te 1’i ve daha az olan kişilerin GSS primlerinin devlet tarafından ödendiğini hatırlatmak isteriz. Diğer vatandaşlar için ne kadar prim ödenmesi gerektiği ise gelir durumlarına göre belirleniyor. Uygulanan gelir testine göre aylık olarak ne kadar prim ödenmesi gerektiği tespit ediliyor.

GSS Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girerek “e-hizmetler” bölümüne tıklayın. Ardından “Sosyal Güvenlik Kurumu” bölümüne tıklayın. “Diğer Hizmetler” kategorisinde yer alan “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazısına tıklayın. Açılan sayfada ilgili bölüme TC kimlik numaranızı yazın. Gördüğünüz güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doğru bir şekilde yazın ve onay butonuna tıklayın. Borç durumunuzu bu sayfada görebilirsiniz.

800-318-7922

Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetlerinden tüm vatandaşların tam olarak faydalanabilmesi için oluşturulmuş bir sigorta sistemidir. Ancak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için de sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Eğer aylık geliriniz asgari ücretin 3’te 1’i ya da daha az ise GSS primleriniz devlet tarafından ödenir. Aksi halde aylık geliriniz dikkate alınarak ödemeniz gereken aylık primlerin belirlenmesi gerekir.

Kimler GSS Kapsamında Yer Alır?

 • Kamu idareleri kurumlarında çalışanlar
 • Ä°steğe bağlı olarak sigortalı olan kişiler
 • Hizmet akdi çerçevesinde bir işveren tarafından çalıştırılanlar
 • Köy ve mahalle muhtarları
 • Hizmet akdine bağlı olmadan kendi adına bağımsız olarak çalışanlar
 • Bu kişilerin dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar

GSS Primleri Nasıl Belirlenir?

GSS primlerinin ne kadar olacağı kişiye göre değişmektedir. Asgari ücret ile kişinin aylık geliri dikkate alınarak, her ay mütemadiyen ne kadar ödeme yapması gerektiği belirlenir. Kişinin aylık geliri ise gelir testi ile belirlenmektedir.

GSS Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

GSS primlerinizi ve borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden ödeyebilirsiniz. Ancak sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ödeme karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Ardından TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın. Ardından ilgili sayfalara tıklayarak GSS prim borç ödeme bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu bölüm üzerinden borcunuzun olup olmadığını görüntüleyebilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

3345178225

Meclis’e sunulan düzenleme ile yeniden ülke gündemine yerleşen erken emeklilik, yaklaşık olarak 5 milyon kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Eğer düzenleme Meclis’te kabul edilirse, kimlerin erken emeklilik hakkına kavuşacağı ise merak konusu… Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, 2016 yılında yürürlüğe girmesi beklenen erken emeklilik düzenlemeleri anneleri ve emeklilik için yaşa takılanları kapsıyor.

Erken Emeklilik İçin Yaşa Takılanları İlgilendiren Düzenleme

İlgili yasanın çıkması durumunda sigorta süresi ile prim süresini doldurmuş olanlar ancak yaş engeline takılanlar emekliliğe hak kazanabilir. Ancak ilk etapta 500 bin kişiye bu hakkın tanınacağını da belirtmek gerekir. Çünkü Meclis’e sunulan düzenleme kapsamında 8 Eylül 1999 yılından önce sigorta girişi yapılmış olanlar istisna kabul ediliyor.

Bu tarihten sonra sigortalı olanlar 360 gün içerisinde kadınlar için 50, erkekler için 55 yaşını doldurmuş olmak suretiyle, kadınlar için 20, erkekler için de 25 yıl sigortalı olma koşulu aranacak. Aynı zamanda 5 bin sigorta primi gün sayısı da bulunuyor.

Annelere Erken Emeklilik Yolunu Açan Düzenleme Teklifi

Bilindiği gibi sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar sigortada borçlanma yapabiliyordu. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı kadınlara tanınıyor. Dolayısıyla 6 yıl prim kazanabiliyorlar. İlgili düzenleme teklifi ise bu kapsamın genişletilmesini içeriyor. Teklif kabul edilir ve yasalaşırsa, Kadınlar sigortalı olmadan önce yaptıkları doğum için de borçlanabilecekler. Bu durum kadınlar için emeklilik yaşını erkene çekebiliyor.

4789679182

Yapılan son yasal düzenlemeler, emekliliğe dair hesaplamaların da değişmesini beraberinde getirdi. Artık emeklilik yaşı hesaplamalarında, sigortalı olunan tarih de dikkate alınıyor. Bu kapsamda 3 farklı dönem ortaya çıkıyor. Hangi tarihte sigorta girişinizin yapıldığına bağlı olarak ne zaman emekli olacağınız da değişecektir. Tüm bu hesaplamalarda yaş da dikkate alınan bir diğer kıstas oluyor.

Son yasaları en genel şekli ile incelediğinizde emeklilik yaşının kademeli bir şekilde artacağı dikkatinizi çekecektir. Peki, hangi tarihte sigorta girişi yapılanlar kaç yaşında emekli olacak? İşte emeklilik hesaplamalarındaki son durum!

08 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişi yapılan kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekliliğe hak kazanabilecekler. Ancak emeklilik hakkının bu kişiler için doğması, 7 bin gün prim ödenmesini de zorunlu kılıyor.

30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigorta girişi yapılanlar için de hesaplama biraz daha farklı kıstaslar dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. Bu kişiler 2036 yılından başlamak kaydıyla her iki yılda bir defa, bir yaş arttırılarak emeklilik yaşı hesaplaması yapmalıdır. Bu durumda 2048 yılından önce emeklilik pek mümkün görünmüyor.

Hem kadınlar hem de erkekler için emeklilik yaşı 65’e çıkıyor. Sigorta prim gün sayısı ise bu kişiler için 7 bin değil, 7 bin 200’e yükseliyor. Toplamda 7 bin 200 prim gün sayısı doldurulmadan emekliliğe hak kazanılamıyor.

7322252782

SSK işlemlerinizde herhangi bir problem olup olmadığı ya da çalıştığınız iş yeri tarafından sigorta primlerinizin yatırılıp yatırılmadığı gibi bilgilere ulaşmak için siz de sgk sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Artık sorgulama işlemleri son derece kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Bunun için internetten online olarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İnternetten online olarak tc ile ssk sorgulama işlemlerinde bazı kişisel bilgilerinizi de kullanmanız gerekecektir. Bu bilgileri ilgili alanlara eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazmanız, sorgulama işleminizin başarılı bir şekilde tamamlanması adına son derece önem arz eder. Aksi halde sorgulamanızı gerçekleştiremez ve istediğiniz bilgilere ulaşamazsınız.

SSK Sorgulama İçin Hangi Bilgiler Gerekli?

Online olarak sadece bir dakika içerisinde SGK sorgulama işleminizi yapabilmeniz için bazı kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyacaksınız. İlgili sorgulama sayfasında sizden istenecek bilgiler şöyledir:

 • TC kimlik numaranız
 • Nüfus cüzdanınızda yazan uyruğunuz
 • Nüfus cüzdanınızda yazan cilt numaranız
 • Nüfus cüzdanınızda yazan doğum yılınız
 • Nüfus cüzdanınızda yazan nüfusa kayıtlı olduğunuz il

Bu bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazdıktan sonra “sorgula” butonuna tıklamanız gerekiyor. Ardından bilgilerinizin tümüne erişebilirsiniz.

SSK Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılır?

İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz online sgk sorgulama işlemleriniz neticesinde aşağıdaki bilgilerin tümüne erişebilirsiniz:

 • İşe giriş ve çıkış tarihleriniz
 • SGK primlerinizin ödenip ödenmediği
 • SGK primlerinizin kaç TL olarak ödendiği
 • Sorgulama yaptığınız güne dek yatırılan tüm SGK primleriniz

808-489-1468

SSK primlerinize dair merak ettiğiniz tüm bilgilere, internet üzerinden yapacağınız online sorgulama işlemi ile ulaşabilirsiniz. 01 Kasım 2014 tarihinde alınan karar gereği söz konusu SGK prim sorgulama işlemleri e-devlet şifresi kullanılarak yapılabiliyor. Şayet e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız, öncelikle size özel bu şifreyi edinmeniz gerekir. Ardından sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Prim Sorgulama İçin Hangi Bilgiler Gerekli?

Prim sorgulama işlemini yaparak SK primlerinize dair bazı bilgileri edinebilmek için iki kişisel bilgiye ihtiyacınız olacak.

 • TC kimlik numarası
 • e-devlet şifresi

SSK dökümünüze bu iki bilgiyi kullanarak erişebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula” bölümüne tıkladığınızda karşınıza bir sayfa çıkacak. Bu sayfada ilgili alanlara TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazın.

Başarılı bir şekilde sisteme giriş yapmanızın ardından karşınıza SGK hizmet dökümü sayfası çıkacaktır. Bu sayfada prim gün sayınızı, işe giriş ve çıkış tarihlerinizi, toplam prim gün hesabınızı ve kişisel bilgilerinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda ne kadar prim ödemesi yapıldığı gibi merak ettiğiniz diğer soruların yanıtları da SSK hizmet dökümü bölümünde yer almaktadır.

Ekranın sağ bölümünde “yazdır” butonu yer alır. Bu bölüme tıklamanız halinde SSK hizmet dökümü sayfanızı yazdırabilir ve çıktı alabilirsiniz. Dilerseniz SGK hizmet dökümünü çıktı almadan, bilgisayarınıza indirebilir ve veri olarak muhafaza edebilirsiniz.

SSK Gün Sorgulama

Son yıllarda yapılan yeni düzenlemeler ile isteyen herkes SSK gün sorgulama işlemlerini gayet kolay bir şekilde yapabiliyor. Bu sayede son düzenlemeler ile çok daha karışık bir hal alan, “ne zaman emekli olabilirim”, “kaç yaşında emekli olacağım” ya da “emeklilik için prim gün sayısı kaç olmalı” gibi pek çok soruya dair hesaplamalarını dileyen herkes net bir şekilde gerçekleştirebilir.

Okumaya devam et SSK Gün Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü

Bundan kısa bir süre öncesine kadar SSK hizmet dökümü almak için resmi birimlere yazılı olarak müracaat etmek gerekirdi. Ancak bilişim çağında yaşadığımız bugünlerde hizmet dökümü almak da son derece kolaylaştı. Artık internet üzerinden online olarak zahmetsiz bir şekilde SGK hizmet dökümünüze ulaşabilir, çıktı alabilir ve tüm bilgilerinizi bu döküm üzerinde görebilirsiniz.

920-505-9483